sobota, lutego 22, 2014

Jaki wybrać zawód?


Definicja zawodu idealnego obejmuje wynagrodzenie, podaż pracy (liczba osób , które chcą pracować w danym zawodzie za określoną stawkę wynagrodzenia), popyt na pracę (zapotrzebowanie pracodawców na pracę), specyfikę danego zawodu na rynku pracy oraz predyspozycje indywidualne.
Wybierając kierunek studiów kierujemy się właśnie tymi aspektami. Obecnie króluje zawód programisty, informatyka bo przecież internet to niezbędna część naszego życia.   Jest on podstawowym i szybkim źródłem informacji. W związku z tym wynagrodzenia programistów są dość wysokie w porównaniu z innymi specjalnościami i kształtują się w granicach od 4000 - 6000 zł. Liczba ofert pracy dla programistów jest spora więc nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia  w tej branży. Szczególne zapotrzebowanie jest na programistów JAVA. Poza tym dobry programista jest nienaruszalny w firmie ponieważ pisząc programy tylko on wie jak zmienić i poprawić program za pomocą kodów. Są one specyficzne dlatego ktoś inny pracując nad programem, który już został stworzony przez inna osobę ma nie bagatela problem z rozszyfrowaniem zapisu kodów. Kompetentny programista jest niezwykle cennym pracownikiem.


Kolejny popytny zawód to księgowa/y. Księgowa/y w firmie to najważniejsza osoba. Szef zajmuje się zarządzaniem firmą, ale to księgowa dyktuje warunki na co wydać pieniądze i jak je zaoszczędzić. To ona  jest "mózgiem" firmy. Znane są przypadki że firmy pozostają bez księgowych przez długi okres czasu. Przyczyną tego jest długi czas poszukiwania księgowej. To bardzo nierozsądne podejście do sprawy ponieważ firma dużo na tym traci. Zaległości w rozliczaniu dokumentów, konieczność przekazania do rozliczenia miesięcznego do biura rachunkowego powoduje straty. Biura rachunkowe nie przejmują się doradztwem dla firmy. Rozliczają dokumenty "obciachowo". Wynagrodzenie księgowych kształtuje się mniej więcej na poziomie wynagrodzenia programistów i zależy od poziomu stanowiska : księgowej, samodzielnej księgowej czy głównej księgowej. Związane jest to z doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami i wiedzą.
Ważne aby wybierać zawód nieprzemijalny, na który zawsze jest popyt, a co z tym związane jest łatwo dostępny na rynku pracy. Po drugie aby ten zawód był zgodny z naszymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Wtedy to praca sprawi nam zawsze satysfakcję będziemy ja chętnie wykonywać. Poza tym nie ma wtedy szans na tzw. nudę w pracy, która została poruszona w poprzednim poście "Romans w pracy". Przy okazji polecam też rozwiązanie testu zawodu dzięki któremu będzie nam łatwiej sprecyzować predyspozycje i wybrać odpowiedni fach: Test kompetencji zawodowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz